Blog > Články > 23 ze zálohy

23 ze zálohy

Kategorie: Články, 2017-06-20 09:28

Vzhledem k celkové neoblíbenosti linky 23 mezi řidiči se na tuto linku vyjíždí ze zálohy velmi často. Soudím tak dle toho, že i když v pracovní dny má pouhopouhé čtyři pořadí (tzn. že na této lince jezdí čtyři tramvaje) a i tak malinkaté vypravení dokázalo zaměstnat výpravčí čtyřikrát během jednoho týdne. Mě spadla do klína v pátek 9. června.
Záloha ve vozovně znamená pro řidiče tramvaje, že ve vytyčenou dobu (tu dobu určuje plánovač směn a výpravčí) sedí ve výpravně tzv. "s jednou nohou ve třmeni" a čeká na příkaz od výpravčího: "Teraz!" Jednoduše je tam od toho, aby bylo možné při ranním výjezdu vypravit všechna pořadí a tramvaje se dostaly na trať bez výpadků. Někomu se udělá přes noc špatně, nemůže přijít, nebo zaspí a může se stát i nehoda na trati atd. Znáte to. Když nepřijdete do kanceláře, holt nebude mít kdo zvedat telefony, práce neuteče. U řidiče tramvaje se nemůže stát, že by jeho směna zůstala neobsazena. Jemu přidělené pořadí na lince musí jezdit. Proto v každé vozovně sedí záložní řidiči. Jsou většinou čtyři na ráno a čtyři na odpoledne.

Já měl v ten pátek 9. ranní zálohu od 4:00 a v 10:00 jsem měl jít domu. První záloha (v Hloubětíně se drží od 3:50) už brzy ráno vyjela, protože jeden řidič onemocněl a tak jsem věděl, že jsem na řadě. Okolo 6. si mě volá výpravčí k sobě. Právě volal kolega, který nemůže přijít na ranní výjezd. Je to linka 23. Povzdechnu si, co se dá dělat, výjezd v 7:11, beru desky a jdu na 1. kolej připravit si vůz. Ještě mi nabízeli i odpolední část směny, která k této ranní patří, s díky odmítám, že odpoledne už mám jiné plány.

Na 1. koleji si připravuji soupravu 7142+7144 na linku 23.

Kde jsou ty doby, kdy jsme vyjížděli a zatahovali na tuto linku manipulačně - tedy bez cestujících. Bohužel mnoho kolegů neumí pracovat s jízdním řádem (neumí si spočítat jízdní doby, to obnáší počítání do 10, sčítání a odčítání, prostě chápete - tragédie) a tak se manipulační přejezdy zrušily a od 25. května jezdíme s cestujícími po lince 16, kterou si většinou vezeme minutu za zády. Samozřejmě i já měl 16 nalepenou jako klíště a jeli jsme spolu z Hloubětína až na Karlovo náměstí. Otočení přes Královku a šup do centra. Dispečink ohlásil vysílačkou vládní kolony. Pro nás to znamená, že se z centra stane jedno velké parkoviště, protože policisté řídící dopravu mají za úkol vše zastavit, aby měli papaláši volný průjezd. Plebs může zatím stát hodiny v kolonách. A tak jsem se protlačil až do Letenské ulice před Ministerstvo Financí.

Kolony stojících tramvají v Letenské ulici.Po 8 minutách již jen stojíme. Cestující musí pěšky.

Nemá cenu držet v tramvaji cestující, kteří ráno pospíchají do práce a pěšky určitě dojdou do cíle rychleji. Oznamuji jim, že důvodem jsou vládní kolony, kvůli kterým policisté zastavují provoz na křižovatkách u Malostranské. Bohužel ani hromadná doprava s tisíci lidmi na palubě není dostatečným argumentem, aby se vrchnost zamyslela, jestli je vlastně opravdu bezpečné nahromadit tolik lidí na jedno místo.

Udělám si aspoň fotku tramvaje na neobvyklém místě.

Po 20 minutách čekání se kolony pomalu rozjíždí. Linka 23 otáčí na Zvonařce, kde má jen pár minut, takže s velkým zpožděním se vracím do zacpaného centra. Když se konečně dostanu na Malostranskou, opět můžu jen s politováním informovat cestující o dalším zdržení. Na blízké křižovatce se stala nehoda, sice nikoliv tramvaje, ale auta s motorkou a řidiči odmítají uvolnit prostor, aby mohla odbočující tramvaj na lince 15 pokračovat v jízdě. Čekáme tedy na dispečery.

Je to jen škrábnutí na autě, přesto se nedaří uvolnit.

Dle jízdního řádu mám být v zastávce Královský Letohrádek v 9:40. Bohužel ani v 9:59 tam stále nejsem a tak na konečnou opět dojedu skoro jen na otočku. Z>10min znamená, že jsem zpožděn víc jak 10 minut. Větší zpoždění neumí počítač ukazovat. Pak jako když lusknete prstem se situace v centru uklidnila a až do střídání v 13:25 na Národní Třídě se jezdilo úplně v klidu bez žádných excesů.

PS: tu odpolední část této směny, kterou jsem neodjezdil zase dostala odpolední záloha.

Předchozí článek || Další článek
Stránka vygenerována za: 0.0033 sec
Počet dotazů na databázi: 5
administrace